Τετάρτη 25 Ιουνίου 2014

Γεια σου Ελλάδα αθάνατη δαφνοστεφανωμένη

Νίκη με 2-1 της εθνικής μας επί της Ακτής Ελεφαντοστού και πρόκριση στους "16".

ΦΩΤΟ: pamesports.gr

Γεια σου Ελλάδα αθάνατη δαφνοστεφανωμένη! Με τη νίκη 2-1 που σημείωσε απόψε επί της Ακτής Ελεφαντοστού η Εθνική ομάδα της χώρας μας κατέκτησε τη 2η θέση του ομίλου της και προκρίθηκε στους «16» του Παγκοσμίου κυπέλλου στη Βραζιλία.
Την Κυριακή σε νοκ άουτ αγώνα στις 11 το βράδυ θα παίξει με την Κόστα Ρίκα. Στο άλλο ματς η Κολομβία συνέτριψε με σκορ 4-1 την Ισπανία. Ο δρόμος για τη νίκη άνοιξε στο 42’ με γκολ του Σάμαρη, για να ισοφαρίσει στην επανάληψη στο 74’ο Μπονί για τους Ιβοριανούς. Όμως με το πέναλτι του Γιώργου Σαμαρά στις καθυστερήσεις η εθνική πήρε 2-1 τη νίκη και για πρώτη φορά στην ιστορία της περνά στην επόμενη φάση. Η Εθνική κέρδισε δίκαια, είχε και τρία δοκάρια με τους Χολέμπας, Χριστοδουλόπουλο, Καραγκούνη.
Για την πρόκριση της εθνικής υπήρξαν και στα Γιάννινα πανηγυρισμοί αφού πολλοί φίλαθλοι βγήκαν στην πλατεία πανηγυρίζοντας τη νίκη.