Δευτέρα 5 Ιανουαρίου 2015

Τελικά το 0-0 ικανοποιεί και τις δύο ομάδες

Ολοκληρώθηκε το ματς του ΠΑΣ με τον Παναθηναϊκό που έληξε ισόπαλο 0-0

Ολοκληρώθηκε σήμερα Δευτέρα το ματς του ΠΑΣ με τον Παναθηναϊκό που έληξε ισόπαλο 0-0. Χτες Κυριακή παίχτηκαν 26 λεπτά και σήμερα Δευτέρα τα υπόλοιπα 64. Παρά την παγωνιά και το τσουχτερό κρύο που επικρατούσε περίπου 4500 με 5000 φίλαθλοι ήταν στις εξέδρες και βοήθησαν τον ΠΑΣ στην προσπάθεια να πάρει τη νίκη. Από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού που προκάλεσαν σημαντικές ζημιές και ασχήμιες στο ομιχλώδες τοπίο της Κυριακής, σήμερα ήταν περίπου 70 στον αριθμό σε στενή παρακολούθηση από τους άνδρες των ΜΑΤ

Στο α’ ημίχρονο ο καθαρός χρόνος του παιχνιδιού ήταν 19 λεπτά, γι’ αυτό και το διάστημα αυτό δεν αντέχει σε κριτική. Μέχρι οι παίκτες να προσαρμοστούν στο ρυθμό του παιχνιδιού και στις γηπεδικές συνθήκες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα. Στην επανάληψη έγινε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, που έμοιαζε προς το τέλος με Ρώσικη ρουλέτα, αφού όποια ομάδα έβαζε γκολ θα κέρδιζε το παιχνίδι.

Υπήρξαν διαστήματα που ο ΠΑΣ πίστεψε στη νίκη και ήταν πιεστικός, αλλά πότε από όχι καλό τελείωμα των φάσεων και πότε από τις καλές επεμβάσεις που έκανε ο Στιλ δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα. Δυό με τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ έχασε και ο Παναθηναϊκός. Οπότε το αποτέλεσμα πρέπει να ικανοποιεί και τις δύο ομάδες, όπως φάνηκε και από τις δηλώσεις των προπονητών.

Από τον ΠΑΣ κορυφαίος ήταν ο Χαρίσης, καλή απόδοση είχαν Βελλίδης, Τσάβεζ, Μιχαήλ, Τζημόπουλος. Από τον Παναθηναϊκό καλύτερος ήταν ο γκολκίπερ Στυλ που έδωσε όταν χρειάστηκε την εστία του, σταθερός ήταν ο Ταυλαρίδης που κλείδωσε τον Ίλτς, κινητικός ο Ζέκα στο χώρο του κέντρου, ενώ βοήθειες έδινε από αριστερά και ο Χουχούμης.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8’: Σέντρα σουτ Χουχούμη από αριστερά βγήκε και μπλόκαρε τη μπάλα ο Βελλίδης προ του Καρέλη.

16’: Φάουλ Τσάβεζ απέκρουσε στη γωνία ο Στιλ σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

28’: Κόρνερ από αριστερά του Χουχούμη, σουτ από τον Ατζαγκούν πάνω από τα δοκάρια.

38’: καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό όταν ο Καρέλης έκανε σέντρα σουτ από αριστερή πλάγια θέση αλλά ο Ατζαγκούν δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

47’: Κίτρινη κάρτα στο Λαγό για απρεπή διαμαρτυρία στο διαιτητή.

54’: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ όταν από λάθος γύρισμα του Λαγού ο Ίλιτς βρέθηκε αμαρκάριστος στα καρέ του Παναθηναϊκού, έδωσε τη μπάλα στον Κοροβέση αλλά το σουτ εξουδετέρωσε ο Στυλ.

56’: Μπαλιά τρύπα του Τσάβεζ βγήκε και έδιωξε ο Στιλ προ  του Τσουκαλά.

69’: Κόρνερ του Ίλιτς ο Τσουκαλάς μέσα από την περιοχή έκανε το ανάποδο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Παναθηναϊκού.

75’ : Κίτρινη κάρτα στο Μπούι για σκληρό μαρκάρισμα στο Χαρίση.

82’: Κίτρινη κάρτα στον Μπεργκ για διαμαρτυρία.

84’: Σέντρα του Ζέκα από δεξιά το σουτ.

85’: Συρτό σουτ του Ακόστα μέσα από την περιοχή και από καλή θέση βολής έφυγε άουτ.

87’ Ο Καρέλης βρέθηκε ξεχασμένος στην περιοχή του ΠΑΣ και ενώ ο Βελλίδης ήταν έξω από τα καρέ, έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

88’: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ όταν σουτ του Τσουκαλά από κοντά απέκρουσε ενστικτωδώς ο Στιλ.

93’: Σωτήρια απόκρουση του Βελλίδη σε κοντινό σουτ του Καρέλη.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Διαιτητής ήταν ο Αρετόπουλος (Τρικάλων) με βοηθούς τους Φραγκιαδάκη (Δωδεκανήσου), Μερκενίδης (Μακεδονίας). Τέταρτος διαιτητής ο Μαντάκης (Ημαθίας). Ο Τρικαλινός ρέφερι παρά τη λάσπη που έφαγε από έντυπα του Παναθηναϊκού που έκαναν μεγάλη προσπάθεια για τον φοβίσουν όλες αυτές τις μέρες με σκοπό να δώσει παραπάνω σφυρίγματα στους φιλοξενούμενους, τελικά στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Είδε από κοντά τις φάσεις και ήταν καλός.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΣ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Κοροβέσης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ακόστα (89’ Γιάκος), Τσουκαλάς, Ίλιτς (80’Μανιάς), Χαρίσης, Τσάβεζ, Ναδάλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός, Ζέκα, Ατζαγκούν (71’ Δώνης), Καρέλης, Ταυλαρίδης, Μπούϊ (85’ Κλωναρίδης), Ντίνας (56’ Μπέργκ), Μπούρμπος.
-MVP του αγώνα αναδείχτηκε ο Χάρης Χαρίσης και το βραβείο του επέδωσε ο προπονητής της ομάδας νέων Γιάννης Τάτσης.

19:30 Skoda Ξάνθη – Πανθρακικός NS1

-Δεν έγινε το ματς ΟΦΗ – Νίκη Βόλου καθώς μηδενίστηκε η ομάδα του Βόλου και ο ΟΦΗ παίρνει στα χαρτιά τους 3 βαθμούς με σκορ 3-0.