Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2015

Κέρδισε μόνο τις εμπειρίες ο Α.Ο. Ιωαννίνων

Στιγμιότυπο από τον αγώνα κυπέλλου χαντ μπολ Α. Ο. Ιωαννίνων - Ποσειδών Λουτρακίου 21-34

Την ευκαιρία να αντιμετωπίσουν μια από τις καλύτερες ομάδες της Α1 κατηγορίας, και παράλληλα να αποκτήσουν εμπειρίες απέναντι σε ομάδα που έχει αγωνιστεί και στα ευρωπαϊκά γήπεδα του Χάντμπολ, είχαν το απόγευμα της Τετάρτης οι παίκτες του ΑΟΙ.

Στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λιμνοπούλας, ο ΑΟΙ αντιμετώπισε τον Ποσειδώνα Λουτρακίου στους «16» του Κυπέλλου, με τους φιλοξενούμενους από την αρχή του αγώνα να δείχνουν τις προθέσεις του για να πάρουν μία εύκολη πρόκριση στην έδρα του ΑΟ Ιωαννίνων.
Ο Ποσειδώνας πέτυχε τον στόχο του επικρατώντας με 21-34, έχοντας ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο (8-21). Στην επανάληψη οι παίκτες του ΑΟΙ, βελτίωσαν σαφώς την άμυνά τους, ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και με το 13-13 του β’ ημιχρόνου, ηττήθηκαν τελικά με 21-34.
Το παιχνίδι ήταν μια καλή ευκαιρία κυρίως για τα νέα παιδιά του ΑΟΙ, να αποκτήσουν εμπειρίες και να αντιμετωπίσουν μια ομάδα που στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας, αγωνίζεται πλέον για την είσοδό της στα πλέι-οφ.
Επόμενο ματς για τους παίκτες του Κώστα Χαρίση, το Σάββατο στις 6 το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης, όπου και αντιμετωπίζουν σε ένα εξαιρετικά κρίσιμο και σημαντικό παιχνίδι τον Άρη Θεσσαλονίκης, θέλοντας οπωσδήποτε τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-7, 5-9, 5-12, 7-16, 8-21 (ημχ.), 10-23, 11-25, 13-28, 15-30, 18-32, 21-34
ΑΟ Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Β. Τσανέλης, Κ. Φωτιάδης, Θ. Παντελής - Τσολίγκας, Σπ. Ζαμπαλάς 4, Κ. Σερασίδης, Στ. Σίμος, Γ. Γεωργίου 6, Κ. Χριστακόπουλος 2, Γ. Σκανδάλης 7, Στ. Δούγιας 2, Κ. Πατραμάνης, Ευ. Παναγιώτου, Κ. Μιχαηλίδης, Γ. Βέργος, Αιμ. Βρανοβάλης, Τ. Νάκος.
Ποσειδών Λουτρακίου (Νίκος Γραμματικός): Κ. Βλαχογιώργος, Π. Κωστακίδης 6, Γ. Πέρρος 2, Δ. Τζηράς 5, Χ. Δομπρής 6, Μ. Οικονόμου 2, N. Trumbetas 6, Β. Τοκατζόγλου 4, Κ. Καμπούρης, Αθ. Συγγάρης, Κ. Παπαδιονυσίου 1, Ant. Pavic, Αλ. Ρουμελιώτης 2.