Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2015

Γ. Παράσχος: Δεν είχαμε καθαρή σκέψη και νηφαλιότητα

Οι δηλώσεις του Γιώργου Παράσχου στη συνέντευξη Τύπου (ΦΩΤΟ sportfmxania.gr)

Ο προπονητής του Πλατανιά Γιώργος Παράσχος στη συνέντευξη Τύπου τόνισε τα εξής: «Δυστυχώς για μας ήταν ένα πολύ άσχημο αποτέλεσμα, παρόλο που ερχόμασταν από νικηφόρο αποτέλεσμα και ήμασταν σε πολύ καλή κατάσταση, ψυχολογικά και σωματικά.
Δυστυχώς μας στράβωσε το παιχνίδι αυτό από την αρχή. Ξέραμε ότι παίζουμε με ένα αντίπαλο που παίζει πολύ καλά στον αμυντικό τομέα δίνοντας γήπεδο στον αντίπαλό του, ακόμα και όταν παίζει στο γήπεδό του. Χρειάζεται ψυχραιμία, νηφαλιότητα και καθαρή σκέψη. Δυστυχώς καθαρή σκέψη είχαμε μόνο στο α’ ημίχρονο. Στο β’ ημίχρονο δεν ήμασταν τόσο πολύ νηφάλιοι. Το αδιανόητο για μας είναι ότι παίζαμε τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο και σ’ ένα φάουλ επιπόλαιο που κάναμε στον αντίπαλο μας στοίχισε με το γκολ. Από εκεί και πέρα το γκολ αυτό μας γέμισε με νευρικότητα και στο β’ ημίχρονο δεν είχαμε την καθαρή σκέψη να διασπάσουμε αυτή την πολυπρόσωπη άμυνα. Δεχτήκαμε μάλιστα και 2-3 κόντρα επιθέσεις, που δεν είχαν μεν αποτέλεσμα, αλλά κινδυνέψαμε. Εντάξει, σκύβουμε το κεφάλι και προχωράμε. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Τα παιδιά έκαναν ότι μπορούσαν. Ίσως αυτό το παιχνίδι να μας γίνει μάθημα, για τα υπόλοιπα παιχνίδια που έρχονται στη νέα χρονιά.Τον Ιανουάριο θα ψαχτούμε για επιθετικό αφού ο Γιακουμάκης θα λείψει όλη τη χρονιά».