Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2017

Σοβαρεύτηκε στο τέλος και με γκολάρα του Κόντε έκανε το 1-1

Ο Πέδρο Κόντε πανηγυρίζει την επίτευξη του τέρματός του στη εκπνοή του αγώνα

Έτσι όπως ήρθε το παιχνίδι στο Περιστέρι, η ισοφάριση σε 1-1 του ΠΑΣ με τον Κόντε στο 94’ λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, αφήνει μια γλυκιά γεύση στους Γιαννιώτες που από το 60’ έχαναν με 1-0 από το γκολ του Λε Ταλέκ.
Ο ΠΑΣ σπατάλησε πολύ χρόνο με ανούσια πράγματα με αποτέλεσμα να μη κάνει σημαντικές φάσεις και να βρεθεί στα σχοινιά, σε ένα ματς που υπήρχαν προϋποθέσεις για θετικό αποτέλεσμα καθώς και οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν σπουδαία πράγματα. Όμως ο «Άγιαξ» σοβαρεύτηκε στο τελευταίο 20λεπτο, όπου στο 94’ισοφάρισε σε 1-1 και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό.

Στο α’ ημίχρονο έγινε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις με πιο δραστήριο τον Ατρόμητο που στο 26’ είχε κεφαλιά στο δοκάρι με τον Λε Ταλέκ και σε κάποιες φάσεις απείλησε τον Πασχαλάκη. Γενικά το πρώτο 45λεπτο ήταν των γηπεδούχων, αφού ο ΠΑΣ μόνο στο τελευταίο τέταρτο από κάποιες μεμονωμένες προσπάθειες των παικτών προσπαθούσε να απειλήσει τον Γκορμπούνοφ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ βελτίωσε την απόδοσή του, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο καθώς από ένα σημείο και μετά ο Ατρόμητος μετά το 1-0 στο 60’ προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο το αποτέλεσμα παρά να κάνει κάτι περισσότερο. Παρόλα αυτά ο ΠΑΣ δεν μπορούσε να διασπάσει την  άμυνα των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να αναλωθεί χρόνος χωρίς μεγάλες φάσεις.

Από το 70’ και μετά ο ΠΑΣ έγινε πιο δραστήριος, στο τελευταίο δεκάλεπτο πίεσε πολύ τον Ατρόμητο, με συνέπεια, έχοντας και λίγο την τύχη με το μέρος του ισοφάρισε 1-1 στο 94’ με τον Κόντε. Και ήταν ένα καταπληκτικό γκολ τόσο σε εκτέλεση, όσο και σε δημιουργία με τη σέντρα του Κούτρη και το σερβίρισμα της μπάλας που έκανε ο Ακόστα.

Το αποτέλεσμα θεωρείται δίκαιο σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι, χωρίς ποιότητα και μεγάλες φάσεις.

Από τον ΠΑΣ πολυτιμότερος παίκτης είναι ο Κόντε για το γκολ της ισοφάρισης αλλά σπουδαία δουλειά με πολύ τρέξιμο έκαναν οι Κούτρης, Ακόστα, Γιάκος. Από τον Ατρόμητο ξεχώρισαν Λε Ταλέκ, Κιβρακίδης και ο Πλατέλας.

Ο διαιτητής Ευαγγέλου προσπάθησε να κόψει στη μέση το καρπούζι και γενικά τα πήγε καλά με σωστές αποφάσεις.

ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ

26’: Σε κόρνερ από αριστερά του Μπάγκα κεφαλιά του Λε Ταλέκ βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη και έφυγε άουτ.

ΤΑ ΓΚΟΛ

60’: Το 1-0 για τον Ατρόμητο με τον Λε Ταλέκ. Έγινε η σέντρα από αριστερά από τον Λημνιό, την κεφαλιά του Τόνσο απέκρουσε προσωρινά ο Πασχαλάκης, η μπάλα πήγε στον Λε Ταλέκ που την έστειλε στα δίχτυα του ΠΑΣ.

94’: Το 1-1 για τον ΠΑΣ με τον Κόντε. Η φάση ξεκίνησε όταν από αριστερά ο Κούτρης έκανε τη σέντρα, ο Ακόστα με κεφαλιά έστρωσε τη μπάλα στον Κόντε, που με ένα καταπληκτικό γυριστό σουτ με το δεξί πόδι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
\
Τον αγώνα διαιτήτευσε με επιτυχία ο Στέφανος Ευαγγέλου του συνδέσμου Αττικής. Βοηθοί του ήταν οι Ιωάννης  Κουράκης (Ηρακλείου), Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής). Τέταρτος διαιτητής ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) και παρατηρητής ο Ιωάννης Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας). Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι 78’ Κυριακίδης, 90’ Λε Ταλέκ (Ατρόμητου) - 44’ Κούτρης, 70’ Λίλα, 72’ Τζημόπουλος (ΠΑΣ).

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Κοντοές, Φυτανίδης, Κατράνης, Κυριακίδης, Μπάγκα, Λημνιός (68’ Μπρίτο), Πλατέλλας (86’ Βασιλείου), Τόνσο (72’ Ούμπιντες), Λε Ταλέκ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πασχαλάκης, Καρανίκας Σκόνδρας (77’ Βιδάλ), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κούτρης, Λίλα, Ακόστα, Γιάκος, Ζάιρο (69’ Ναδάλες), Κόντε.